Altın Nasıl Bir Yaz Geçirecek? Analistler Tahminlerini Açıklıyor!

Emtia analistleri uzun vadede altın üzerinde aşırı yükseliş eğilimini sürdürüyor. Ancak yaz ticaret sezonunun başlamasıyla birlikte yatırımcılar yakın zamanda bir çıkış rallisi görmeyi beklememeli.

Altın burada sıkışmış durumda!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere olumlu havaya rağmen altın nispeten dar bir işlem aralığına sıkışmış durumda. Haftaya sağlam bir başlangıç yapmasına rağmen altın hafta sonuna kayıpla giriyor. Capitalight Research Araştırma Müdürü Chantelle Schieven, yatırımcıların altın piyasasında daha yüksek volatiliteye hazırlıklı olmaları gerektiğini söylüyor. Schieven, geleneksel olarak yaz piyasalarında daha düşük likidite görüldüğünü ve bunun da daha yüksek volatilite yaratabileceğini belirtiyor. Aynı zamanda, piyasalar Federal Reserve’in bir sonraki hamlesini tahmin etmeye çalışırken piyasa belirsizliği son derece yüksek olmaya devam ediyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Altın burada sıkışmış durumda ve her şeye tepki veriyor. Çünkü Fed’in ne yapacağını bilmiyoruz. Beklentilerin dışında gelen her veri faiz oranı beklentilerini bir ileri bir geri kaydırmaya yetiyor, bu da altını yukarı ve aşağı çekiyor.

Daha geniş manzaraya dikkat etmek önemli

Schieven, altın suda ilerliyor olsa da, daha geniş manzaraya dikkat etmenin önemli olduğunu söylüyor. Altının 2.280 dolar civarında sağlam bir taban oluşturduğunu belirtiyor. Schieven, enflasyon baskıları yüksek seyretmeye devam etse de Fed’in ekonomiyi desteklemek için Eylül ayında faiz oranlarını düşürmesini bekliyor. Bu bağlamda analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed’in son yorumlarından çıkardığım en büyük sonuç, enflasyon konusunda o kadar endişeli olmadıkları ve şimdi odak noktalarını işgücü piyasasına kaydırdıklarıdır. İşgücü piyasasındaki temel faaliyet zayıf ve bu da Fed’i yazdan sonra faizleri düşürmeye sevk edecek.

Altın için ufukta herhangi bir kırılma görünmüyor!

Zaye Capital Markets Baş Yatırım Sorumlusu Naeem Aslam, yatırımcıların yaz tatili öncesinde pozisyonlarını korumak için değerli metali kullanması nedeniyle altının yakın vadede iyi desteklenmesini bekliyor. Ancak Aslam, ufukta herhangi bir kırılma görmediğini de sözlerine ekliyor. Analist, “FOMC üyelerinden daha fazla gürültü gelmedikçe en az dirençli yolun konsolidasyon için kalmaya devam edeceği yönündeki duruşumuzu korumaya devam ediyoruz,” diyor.

Altındaki son hareketler oldukça yapıcı görünüyor!

Trade Nation Kıdemli Piyasa Analisti David Morrison, altının son beş haftadır 2.350 doların üzerindeki kazançlarını koruyamamasına rağmen, altın konusunda yapıcı olmaya devam ettiğini söylüyor. Morrison, piyasadaki konsolidasyonun piyasadaki köpüğün büyük bir kısmını aldığını belirtiyor. Analist, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Bugünkü satışlara rağmen altındaki son hareketler oldukça yapıcı görünüyor. Sarı metal, iki hafta önceki güçlü maaş bordrosu raporunun ardından gelen satışlardan bu yana yükselişini sürdürüyor. Atın, 2.300 dolar civarındaki desteğin sürdürüyor. Ayrıca, günlük MACD nötr seviyelerin hemen altında dengelendi ve yükselişe geçti. Şu anda hem altın hem de gümüşte gördüğümüz büyük dalgalanmalar tam da büyük bir hamle öncesinde beklenebilecek türden. Yaza doğru ilerledikçe ve işlem hacimleri azaldıkça bu dalgalanmalar daha da şiddetlenecektir.

Daha fazla yukarı yönlü potansiyel muhtemelen sınırlı olacak!

Ancak tüm analistler altının bu yüksek seviyeleri koruyabileceği konusunda iyimser değil. Commerzbank Emtia Analisti Barbara Lambrecht, Fed’in yeni bir gevşeme döngüsünün başlangıcını işaret etme konusunda isteksiz olduğunu söylüyor. Lambrecht Cuma günkü bir notunda, şu hususların altını çiziyor:

ABD’de ilk faiz indirimi muhtemelen yıl sonuna kadar gerçekleşmeyeceğinden, daha fazla yukarı yönlü potansiyel muhtemelen sınırlı olacaktır. Dahası, altın ETF’leri son zamanlarda yeniden çıkışlar kaydetti. Bu nedenle, son raporlama haftasında net long pozisyonlarının 2020 baharından bu yana en yüksek seviyesine yükselmesinin ardından spekülatif finansal yatırımcıların piyasa pozisyonlarına da bakmaya değer. Bu yatırımcıların yüksek iyimserliği altın fiyatında bir gerilemeye yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir